Odontologai ragina pasinaudoti nemokama paslauga

Odontologai pataria papildomai apsaugoti sveikus išdygusius vaikų dantis. Primenama, kad vaikams nuo 6 iki 14 metų nuolatinių krūminių dantų padengimas silantais yra nemokamas.

Apie tai primena Valstybinė ligonių kasa (VLK), ragindama tėvelius aktyviai naudotis šia galimybe ir neskubėti už tai iš savo kišenės mokėti. Šios išlaidos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.„Daugelio burnos sveikatos problemų galima išvengti, ypač dantų ėduonies, kuri yra pažeidusi daugelio vaikų bei paauglių dantis. Nors dantų ėduonies profilaktika gali būti vykdoma įvairiomis priemonėmis, tačiau medicinos mokslų įrodymais pagrįsti duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą.

Silantai – tai dantų ėduonies profilaktikai skirtos medžiagos, mechaniškai uždengiančios dantų vageles ir įdubas, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos“, – rašoma pranešime spaudai. Primenama, kad silantavimas – neskausminga, keliolika minučių trunkanti procedūra.„Dantų gręžti nereikia – grąžtas, kurio vaikai paprastai bijo, nenaudojamas. Jų paviršius nuvalomas, apdorojamas specialia pasta ir specialiomis priemonėmis padengiamas silantu. Jei silantas po kurio laiko iškrenta – procedūra kartojama“, – pasakojo VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė.Specialistai rekomenduoja dengti silantais ką tik išdygusius sveikus dantis. Žinoma, įvertinti kiekvieną situaciją ir patarti turi gydytojas odontologas. Skaičiuojama, kad laiku padengus vaikų krūminius dantis silantais, ėduonies atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų. Tačiau uždėjus silantą nereiškia, kad dantų galima nevalyti. Silantai apsaugo tik danties vageles, todėl dantų valymo negalima pamiršti.

Svarbu žinoti, kad nemokamai mažųjų dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai, dirbantys poliklinikose, šeimos medicinos centruose, sudariusiuose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos, nesudariusios šių sutarčių su teritorinėmis ligonių kasomis, tokių paslaugų nemokamai neteikia.